2018 Staunton Blaster & County Cooler

NCSC & SHSC

Results are final as of 16:05 on February 25, 2018

Overall

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 60, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 3.0 (4.0) (4.0) 2.0 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 23.0 15.0
2nd FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   (6.0) 1.0 1.0 (6.0) 2.0 3.0 2.0 2.0 3.0 3.0 29.0 17.0
3rd FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   4.0 2.0 (7.0) 3.0 (14.5) 2.0 3.0 6.0 7.0 1.0 49.5 28.0
4th SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   7.0 7.0 6.0 7.0 3.0 (8.0) 5.0 4.0 5.0 (8.0) 60.0 44.0
5th SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   1.0 3.0 (10.0) 5.0 7.0 7.0 9.0 9.5 6.0 (12.0) 69.5 47.5
6th SLOW GP14 14224 Staunton Harold Nigel Pepperdine Richard Pepperdine 5.0 13.0 9.0 8.0 6.0 13.0 8.0 8.0 (15.0) (61.0 DNC) 146.0 70.0
7th SLOW Europe 403 Staunton Harold SC George Crammond   15.0 17.0 17.0 (61.0 DNC) 14.5 6.0 15.0 (20.0) 12.0 19.0 196.5 115.5
8th FAST Phantom 1347 Staunton Harold SC Chris Biglin   12.0 (61.0 RET) (61.0 DNC) 61.0 OCS 10.0 4.0 12.0 5.0 10.0 9.0 245.0 123.0
9th FAST Scorpion 2037 Notts County D Snutch J Wells 20.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 13.0 17.0 25.0 21.0 29.0 26.0 7.0 280.0 158.0
10th SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 19.0 14.0 19.0 17.0 19.0 24.0 23.0 23.0 (28.0) (26.0) 212.0 158.0
11th SLOW Solo 5658 Ogston SC Martin Honnor   9.0 12.0 (61.0 DNC) 10.0 9.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 2.0 10.0 296.0 174.0
12th FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James 21.0 18.0 18.0 15.0 20.0 (34.0) 34.0 (61.0 DNF) 34.0 31.0 286.0 191.0
13th SLOW Solo 4882 Notts County SC Brian Fisher   18.0 19.0 15.0 19.0 16.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 19.0 27.0 316.0 194.0
14th FAST Fireball 14870 Staunton Harold SC Matt Foskett Simon Foskett 2.0 5.0 2.5 1.0 11.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 326.5 204.5
15th FAST Scorpion 2042 Dovestone/Northampton Andy McKee Steve Graham 14.0 11.0 2.5 4.0 1.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 337.5 215.5
16th SLOW 2000 2473 Notts County SC Tim Cripps Rebecca Ogden (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 5.0 11.0 3.0 9.0 5.0 338.0 216.0
17th SLOW Laser RADIAL 186696 Staunton Harold SC Sam Jones   8.0 6.0 11.0 11.0 8.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 349.0 227.0
18th Fast RS400 1150 Rotherham Matt Velamail Tim Brownell (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 14.0 6.0 9.5 13.0 4.0 351.5 229.5
19th Slow Laser 203004 Notts County SC Richard Mason   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 10.0 13.0 7.0 8.0 16.0 359.0 237.0
20th FAST Fireball 15004 Staunton Harold SC Rob Watson Simon Forbes 10.0 10.0 12.0 12.0 13.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 362.0 240.0
21st   Miracle 3813 Staunton Harold SC Graham Watts Helen Jacks (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 15.5 10.0 11.0 14.0 17.0 372.5 250.5
22nd FAST Scorpion 1925 Staunton Harold Martyn Denchfield Richard Barnett 13.0 21.0 16.0 9.0 18.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 382.0 260.0
23rd SLOW Laser 173520 Notts County SC Andrew Stewart   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 11.0 14.0 14.0 16.0 28.0 388.0 266.0
24th   Scorpion 2023 Notts County SC Chloe Willars John Tailby (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 26.0 17.0 17.0 21.0 6.0 392.0 270.0
25th FAST RS200 772 Staunton Harold SC Peter Goodyear Alastair Lucas (61.0 DNC) 9.0 5.0 16.0 5.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 401.0 279.0
26th   Albacore 6504 Nottingham Steve Bailey Karl Bird (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 21.0 26.0 21.0 23.0 11.0 407.0 285.0
27th   Rs Aero 7 2421 Notts County SC Paul Spiers   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 20.0 27.0 16.0 31.0 15.0 414.0 292.0
28th   Laser 213140 Notts County SC Kevin Nichols   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 29.0 18.0 26.0 22.0 18.0 418.0 296.0
29th SLOW Laser RADIAL 203181 Staunton Harold SC Nathan Smith   17.0 (61.0 DNC) 14.0 14.0 12.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 423.0 301.0
30th   Solo 5457 Notts County SC Jake Willars   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 18.0 31.0 31.0 24.0 24.0 433.0 311.0
31st SLOW Laser 134447 Ogston SC Mike Heap   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 20.0 61.0 DNC 61.0 DNC 15.5 25.0 35.0 35.0 61.0 DNC 435.5 313.5
32nd   RS Aero 7 2184 Notts County SC Martin Hewitt   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 20.0 18.0 18.0 14.0 436.0 314.0
33rd   Laser 170613   Staunton Harold SC Rob Pocock   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 27.0 22.0 33.0 30.0 23.0 440.0 318.0
34th   Supernova 582 Girton SC Amie King   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 35.0 33.0 15.0 36.0 20.0 444.0 322.0
35th FAST RS400 1024 Staunton Harold SC Nick Kindon Grahame SMith (61.0 RET) 20.0 21.0 18.0 21.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 446.0 324.0
36th   Contender 680 Notts County SC Mike Rhodes   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 9.0 4.0 12.0 61.0 DNC 61.0 DNC 452.0 330.0
37th FAST RSAERO 7 1089 Ogston SC Kent Martin   11.0 8.0 13.0 (61.0 DNC) (61.0 RET) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 459.0 337.0
38th SLOW Laser 4.7 156348 Ogston SC S Rumball   (61.0 RET) 16.0 (61.0 RET) 61.0 DNC 61.0 DNC 23.0 28.0 27.0 61.0 DNC 61.0 DNC 460.0 338.0
39th   Laser 193781 Notts County SC Luke Steggles   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 12.0 16.0 13.0 61.0 DNC 61.0 DNC 468.0 346.0
40th SLOW Solo 5649 Girton SC Steve Bishop   16.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 11.0 21.0 475.0 353.0
41st   Laser 168859 Staunton Harold SC Michael Papp   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 33.0 30.0 30.0 17.0 61.0 DNC 476.0 354.0
42nd   Solo 5222 Notts County SC Tony Monaghan   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 28.0 32.0 28.0 61.0 DNC 25.0 479.0 357.0
43rd   Rs600 885 Notts County SC Simon Hibbert   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 22.0 7.0 24.0 61.0 DNC 61.0 DNC 480.0 358.0
44th   Finn 58 Notts County SC Paul Brown   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 19.0 19.0 19.0 61.0 DNC 61.0 DNC 484.0 362.0
45th   Laser Radial 167587 Notts County SC Julian Lloyd   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 30.0 36.0 32.0 25.0 61.0 DNC 489.0 367.0
46th   Topper 44700 Notts County SC Robert Stevenson   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 17.0 24.0 25.0 61.0 DNC 61.0 DNC 493.0 371.0
47th   Solo 5723 Girton SC Alan Bishop   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 4.0 13.0 505.0 383.0
48th   RS600 900 Notts County SC Alex Piggott   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 29.0 22.0 27.0 61.0 DNF 505.0 383.0
49th SLOW Topper 4.2 45438 Notts County SC Haydon Moore   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 32.0 35.0 34.0 38.0 61.0 DNS 505.0 383.0
50th SLOW Laser 207732 SHSC/HISC Craig Williamson   (61.0 RET) 15.0 8.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 511.0 389.0
51st   Rs Aero 5 1964 Rutland Sc Alice Lucy   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 20.0 22.0 530.0 408.0
52nd   Zenon 4974 Girton SC Marcus Shaw Tony Bleasedale (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 29.0 30.0 547.0 425.0
53rd   Supernova 1023 Notts County SC Gary Kirton   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 32.0 29.0 549.0 427.0
54th   Supernova 424 Notts County SC Phil Dyne   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 31.0 61.0 DNF 61.0 DNC 33.0 61.0 DNC 552.0 430.0
55th   Topper 4.2 46124 Notts County SC Raife Piggott   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNF 61.0 DNC 61.0 DNC 37.0 32.0 557.0 435.0
56th   Optimist 6061 Notts County SC Cillian Dyne   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNF 61.0 DNC 61.0 DNC 39.0 61.0 DNC 588.0 466.0
57th   Topper 4.2 46611 Notts County SC Samatha Mason   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNF 61.0 DNC 610.0 488.0
57th FAST RS200 1162 Staunton Harold SC Russ Cosgrave Lucy Mallory (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 610.0 488.0
57th FAST Supernova 1130 Attenborough Nick Whiles   (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 610.0 488.0
57th SLOW RSFeva XL S/H 3271 Staunton Harold SC Mark Warmalp   (61.0 RET) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 610.0 488.0

R1 - 2018-02-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   1 1.0
2 FAST Fireball 14870 Staunton Harold SC Matt Foskett Simon Foskett 2 2.0
3 FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 3 3.0
4 FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   4 4.0
5 SLOW GP14 14224 Staunton Harold Nigel Pepperdine Richard Pepperdine 5 5.0
6 FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   6 6.0
7 SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   7 7.0
8 SLOW Laser RADIAL 186696 Staunton Harold SC Sam Jones   8 8.0
9 SLOW Solo 5658 Ogston SC Martin Honnor   9 9.0
10 FAST Fireball 15004 Staunton Harold SC Rob Watson Simon Forbes 10 10.0
11 FAST RSAERO 7 1089 Ogston SC Kent Martin   11 11.0
12 FAST Phantom 1347 Staunton Harold SC Chris Biglin   12 12.0
13 FAST Scorpion 1925 Staunton Harold Martyn Denchfield Richard Barnett 13 13.0
14 FAST Scorpion 2042 Dovestone/Northampton Andy McKee Steve Graham 14 14.0
15 SLOW Europe 403 Staunton Harold SC George Crammond   15 15.0
16 SLOW Solo 5649 Girton SC Steve Bishop   16 16.0
17 SLOW Laser RADIAL 203181 Staunton Harold SC Nathan Smith   17 17.0
18 SLOW Solo 4882 Notts County SC Brian Fisher   18 18.0
19 SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 19 19.0
20 FAST Scorpion 2037 Notts County D Snutch J Wells 20 20.0
21 FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James 21 21.0
22 FAST RS400 1024 Staunton Harold SC Nick Kindon Grahame SMith RET 61.0
22 SLOW Laser 4.7 156348 Ogston SC S Rumball   RET 61.0
22 SLOW Laser 207732 SHSC/HISC Craig Williamson   RET 61.0
22 SLOW RSFeva XL S/H 3271 Staunton Harold SC Mark Warmalp   RET 61.0

R2 - 2018-02-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   1 1.0
2 FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   2 2.0
3 SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   3 3.0
4 FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 4 4.0
5 FAST Fireball 14870 Staunton Harold SC Matt Foskett Simon Foskett 5 5.0
6 SLOW Laser RADIAL 186696 Staunton Harold SC Sam Jones   6 6.0
7 SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   7 7.0
8 FAST RSAERO 7 1089 Ogston SC Kent Martin   8 8.0
9 FAST RS200 772 Staunton Harold SC Peter Goodyear Alastair Lucas 9 9.0
10 FAST Fireball 15004 Staunton Harold SC Rob Watson Simon Forbes 10 10.0
11 FAST Scorpion 2042 Dovestone/Northampton Andy McKee Steve Graham 11 11.0
12 SLOW Solo 5658 Ogston SC Martin Honnor   12 12.0
13 SLOW GP14 14224 Staunton Harold Nigel Pepperdine Richard Pepperdine 13 13.0
14 SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 14 14.0
15 SLOW Laser 207732 SHSC/HISC Craig Williamson   15 15.0
16 SLOW Laser 4.7 156348 Ogston SC S Rumball   16 16.0
17 SLOW Europe 403 Staunton Harold SC George Crammond   17 17.0
18 FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James 18 18.0
19 SLOW Solo 4882 Notts County SC Brian Fisher   19 19.0
20 FAST RS400 1024 Staunton Harold SC Nick Kindon Grahame SMith 20 20.0
21 FAST Scorpion 1925 Staunton Harold Martyn Denchfield Richard Barnett 21 21.0
22 FAST Phantom 1347 Staunton Harold SC Chris Biglin   RET 61.0

R3 - 2018-02-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   1 1.0
2 FAST Fireball 14870 Staunton Harold SC Matt Foskett Simon Foskett 2 2.5
2 FAST Scorpion 2042 Dovestone/Northampton Andy McKee Steve Graham 2 2.5
4 FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 4 4.0
5 FAST RS200 772 Staunton Harold SC Peter Goodyear Alastair Lucas 5 5.0
6 SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   6 6.0
7 FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   7 7.0
8 SLOW Laser 207732 SHSC/HISC Craig Williamson   8 8.0
9 SLOW GP14 14224 Staunton Harold Nigel Pepperdine Richard Pepperdine 9 9.0
10 SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   10 10.0
11 SLOW Laser RADIAL 186696 Staunton Harold SC Sam Jones   11 11.0
12 FAST Fireball 15004 Staunton Harold SC Rob Watson Simon Forbes 12 12.0
13 FAST RSAERO 7 1089 Ogston SC Kent Martin   13 13.0
14 SLOW Laser RADIAL 203181 Staunton Harold SC Nathan Smith   14 14.0
15 SLOW Solo 4882 Notts County SC Brian Fisher   15 15.0
16 FAST Scorpion 1925 Staunton Harold Martyn Denchfield Richard Barnett 16 16.0
17 SLOW Europe 403 Staunton Harold SC George Crammond   17 17.0
18 FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James 18 18.0
19 SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 19 19.0
20 SLOW Laser 134447 Ogston SC Mike Heap   20 20.0
21 FAST RS400 1024 Staunton Harold SC Nick Kindon Grahame SMith 21 21.0
22 SLOW Laser 4.7 156348 Ogston SC S Rumball   RET 61.0

R4 - 2018-02-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 FAST Fireball 14870 Staunton Harold SC Matt Foskett Simon Foskett 1 1.0
2 FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 2 2.0
3 FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   3 3.0
4 FAST Scorpion 2042 Dovestone/Northampton Andy McKee Steve Graham 4 4.0
5 SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   5 5.0
6 FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   6 6.0
7 SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   7 7.0
8 SLOW GP14 14224 Staunton Harold Nigel Pepperdine Richard Pepperdine 8 8.0
9 FAST Scorpion 1925 Staunton Harold Martyn Denchfield Richard Barnett 9 9.0
10 SLOW Solo 5658 Ogston SC Martin Honnor   10 10.0
11 SLOW Laser RADIAL 186696 Staunton Harold SC Sam Jones   11 11.0
12 FAST Fireball 15004 Staunton Harold SC Rob Watson Simon Forbes 12 12.0
13 FAST Scorpion 2037 Notts County D Snutch J Wells 13 13.0
14 SLOW Laser RADIAL 203181 Staunton Harold SC Nathan Smith   14 14.0
15 FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James 15 15.0
16 FAST RS200 772 Staunton Harold SC Peter Goodyear Alastair Lucas 16 16.0
17 SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 17 17.0
18 FAST RS400 1024 Staunton Harold SC Nick Kindon Grahame SMith 18 18.0
19 SLOW Solo 4882 Notts County SC Brian Fisher   19 19.0
20 FAST Phantom 1347 Staunton Harold SC Chris Biglin   OCS 61.0

R5 - 2018-02-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 FAST Scorpion 2042 Dovestone/Northampton Andy McKee Steve Graham 1 1.0
2 FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   2 2.0
3 SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   3 3.0
4 FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 4 4.0
5 FAST RS200 772 Staunton Harold SC Peter Goodyear Alastair Lucas 5 5.0
6 SLOW GP14 14224 Staunton Harold Nigel Pepperdine Richard Pepperdine 6 6.0
7 SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   7 7.0
8 SLOW Laser RADIAL 186696 Staunton Harold SC Sam Jones   8 8.0
9 SLOW Solo 5658 Ogston SC Martin Honnor   9 9.0
10 FAST Phantom 1347 Staunton Harold SC Chris Biglin   10 10.0
11 FAST Fireball 14870 Staunton Harold SC Matt Foskett Simon Foskett 11 11.0
12 SLOW Laser RADIAL 203181 Staunton Harold SC Nathan Smith   12 12.0
13 FAST Fireball 15004 Staunton Harold SC Rob Watson Simon Forbes 13 13.0
14 FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   14 14.5
14 SLOW Europe 403 Staunton Harold SC George Crammond   14 14.5
16 SLOW Solo 4882 Notts County SC Brian Fisher   16 16.0
17 FAST Scorpion 2037 Notts County D Snutch J Wells 17 17.0
18 FAST Scorpion 1925 Staunton Harold Martyn Denchfield Richard Barnett 18 18.0
19 SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 19 19.0
20 FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James 20 20.0
21 FAST RS400 1024 Staunton Harold SC Nick Kindon Grahame SMith 21 21.0
22 FAST RSAERO 7 1089 Ogston SC Kent Martin   RET 61.0

R6 - 2018-02-24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 1 1.0
2 FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   2 2.0
3 FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   3 3.0
4 FAST Phantom 1347 Staunton Harold SC Chris Biglin   4 4.0
5 SLOW 2000 2473 Notts County SC Tim Cripps Rebecca Ogden 5 5.0
6 SLOW Europe 403 Staunton Harold SC George Crammond   6 6.0
7 SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   7 7.0
8 SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   8 8.0
9   Contender 680 Notts County SC Mike Rhodes   9 9.0
10 Slow Laser 203004 Notts County SC Richard Mason   10 10.0
11 SLOW Laser 173520 Notts County SC Andrew Stewart   11 11.0
12   Laser 193781 Notts County SC Luke Steggles   12 12.0
13 SLOW GP14 14224 Staunton Harold Nigel Pepperdine Richard Pepperdine 13 13.0
14 Fast RS400 1150 Rotherham Matt Velamail Tim Brownell 14 14.0
15   Miracle 3813 Staunton Harold SC Graham Watts Helen Jacks 15 15.5
15 SLOW Laser 134447 Ogston SC Mike Heap   15 15.5
17   Topper 44700 Notts County SC Robert Stevenson   17 17.0
18   Solo 5457 Notts County SC Jake Willars   18 18.0
19   Finn 58 Notts County SC Paul Brown   19 19.0
20   Rs Aero 7 2421 Notts County SC Paul Spiers   20 20.0
21   Albacore 6504 Nottingham Steve Bailey Karl Bird 21 21.0
22   Rs600 885 Notts County SC Simon Hibbert   22 22.0
23 SLOW Laser 4.7 156348 Ogston SC S Rumball   23 23.0
24 SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 24 24.0
25 FAST Scorpion 2037 Notts County D Snutch J Wells 25 25.0
26   Scorpion 2023 Notts County SC Chloe Willars John Tailby 26 26.0
27   Laser 170613   Staunton Harold SC Rob Pocock   27 27.0
28   Solo 5222 Notts County SC Tony Monaghan   28 28.0
29   Laser 213140 Notts County SC Kevin Nichols   29 29.0
30   Laser Radial 167587 Notts County SC Julian Lloyd   30 30.0
31   Supernova 424 Notts County SC Phil Dyne   31 31.0
32 SLOW Topper 4.2 45438 Notts County SC Haydon Moore   32 32.0
33   Laser 168859 Staunton Harold SC Michael Papp   33 33.0
34 FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James 34 34.0
35   Supernova 582 Girton SC Amie King   35 35.0
36   Topper 4.2 46124 Notts County SC Raife Piggott   DNF 61.0
36   Optimist 6061 Notts County SC Cillian Dyne   DNF 61.0

R7 - 2018-02-24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 1 1.0
2 FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   2 2.0
3 FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   3 3.0
4   Contender 680 Notts County SC Mike Rhodes   4 4.0
5 SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   5 5.0
6 Fast RS400 1150 Rotherham Matt Velamail Tim Brownell 6 6.0
7   Rs600 885 Notts County SC Simon Hibbert   7 7.0
8 SLOW GP14 14224 Staunton Harold Nigel Pepperdine Richard Pepperdine 8 8.0
9 SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   9 9.0
10   Miracle 3813 Staunton Harold SC Graham Watts Helen Jacks 10 10.0
11 SLOW 2000 2473 Notts County SC Tim Cripps Rebecca Ogden 11 11.0
12 FAST Phantom 1347 Staunton Harold SC Chris Biglin   12 12.0
13 Slow Laser 203004 Notts County SC Richard Mason   13 13.0
14 SLOW Laser 173520 Notts County SC Andrew Stewart   14 14.0
15 SLOW Europe 403 Staunton Harold SC George Crammond   15 15.0
16   Laser 193781 Notts County SC Luke Steggles   16 16.0
17   Scorpion 2023 Notts County SC Chloe Willars John Tailby 17 17.0
18   Laser 213140 Notts County SC Kevin Nichols   18 18.0
19   Finn 58 Notts County SC Paul Brown   19 19.0
20   RS Aero 7 2184 Notts County SC Martin Hewitt   20 20.0
21 FAST Scorpion 2037 Notts County D Snutch J Wells 21 21.0
22   Laser 170613   Staunton Harold SC Rob Pocock   22 22.0
23 SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 23 23.0
24   Topper 44700 Notts County SC Robert Stevenson   24 24.0
25 SLOW Laser 134447 Ogston SC Mike Heap   25 25.0
26   Albacore 6504 Nottingham Steve Bailey Karl Bird 26 26.0
27   Rs Aero 7 2421 Notts County SC Paul Spiers   27 27.0
28 SLOW Laser 4.7 156348 Ogston SC S Rumball   28 28.0
29   RS600 900 Notts County SC Alex Piggott   29 29.0
30   Laser 168859 Staunton Harold SC Michael Papp   30 30.0
31   Solo 5457 Notts County SC Jake Willars   31 31.0
32   Solo 5222 Notts County SC Tony Monaghan   32 32.0
33   Supernova 582 Girton SC Amie King   33 33.0
34 FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James 34 34.0
35 SLOW Topper 4.2 45438 Notts County SC Haydon Moore   35 35.0
36   Laser Radial 167587 Notts County SC Julian Lloyd   36 36.0
37   Supernova 424 Notts County SC Phil Dyne   DNF 61.0

R8 - 2018-02-24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 1 1.0
2 FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   2 2.0
3 SLOW 2000 2473 Notts County SC Tim Cripps Rebecca Ogden 3 3.0
4 SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   4 4.0
5 FAST Phantom 1347 Staunton Harold SC Chris Biglin   5 5.0
6 FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   6 6.0
7 Slow Laser 203004 Notts County SC Richard Mason   7 7.0
8 SLOW GP14 14224 Staunton Harold Nigel Pepperdine Richard Pepperdine 8 8.0
9 SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   9 9.5
9 Fast RS400 1150 Rotherham Matt Velamail Tim Brownell 9 9.5
11   Miracle 3813 Staunton Harold SC Graham Watts Helen Jacks 11 11.0
12   Contender 680 Notts County SC Mike Rhodes   12 12.0
13   Laser 193781 Notts County SC Luke Steggles   13 13.0
14 SLOW Laser 173520 Notts County SC Andrew Stewart   14 14.0
15   Supernova 582 Girton SC Amie King   15 15.0
16   Rs Aero 7 2421 Notts County SC Paul Spiers   16 16.0
17   Scorpion 2023 Notts County SC Chloe Willars John Tailby 17 17.0
18   RS Aero 7 2184 Notts County SC Martin Hewitt   18 18.0
19   Finn 58 Notts County SC Paul Brown   19 19.0
20 SLOW Europe 403 Staunton Harold SC George Crammond   20 20.0
21   Albacore 6504 Nottingham Steve Bailey Karl Bird 21 21.0
22   RS600 900 Notts County SC Alex Piggott   22 22.0
23 SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 23 23.0
24   Rs600 885 Notts County SC Simon Hibbert   24 24.0
25   Topper 44700 Notts County SC Robert Stevenson   25 25.0
26   Laser 213140 Notts County SC Kevin Nichols   26 26.0
27 SLOW Laser 4.7 156348 Ogston SC S Rumball   27 27.0
28   Solo 5222 Notts County SC Tony Monaghan   28 28.0
29 FAST Scorpion 2037 Notts County D Snutch J Wells 29 29.0
30   Laser 168859 Staunton Harold SC Michael Papp   30 30.0
31   Solo 5457 Notts County SC Jake Willars   31 31.0
32   Laser Radial 167587 Notts County SC Julian Lloyd   32 32.0
33   Laser 170613   Staunton Harold SC Rob Pocock   33 33.0
34 SLOW Topper 4.2 45438 Notts County SC Haydon Moore   34 34.0
35 SLOW Laser 134447 Ogston SC Mike Heap   35 35.0
36 FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James DNF 61.0

R9 - 2018-02-25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 1 1.0
2 SLOW Solo 5658 Ogston SC Martin Honnor   2 2.0
3 FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   3 3.0
4   Solo 5723 Girton SC Alan Bishop   4 4.0
5 SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   5 5.0
6 SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   6 6.0
7 FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   7 7.0
8 Slow Laser 203004 Notts County SC Richard Mason   8 8.0
9 SLOW 2000 2473 Notts County SC Tim Cripps Rebecca Ogden 9 9.0
10 FAST Phantom 1347 Staunton Harold SC Chris Biglin   10 10.0
11 SLOW Solo 5649 Girton SC Steve Bishop   11 11.0
12 SLOW Europe 403 Staunton Harold SC George Crammond   12 12.0
13 Fast RS400 1150 Rotherham Matt Velamail Tim Brownell 13 13.0
14   Miracle 3813 Staunton Harold SC Graham Watts Helen Jacks 14 14.0
15 SLOW GP14 14224 Staunton Harold Nigel Pepperdine Richard Pepperdine 15 15.0
16 SLOW Laser 173520 Notts County SC Andrew Stewart   16 16.0
17   Laser 168859 Staunton Harold SC Michael Papp   17 17.0
18   RS Aero 7 2184 Notts County SC Martin Hewitt   18 18.0
19 SLOW Solo 4882 Notts County SC Brian Fisher   19 19.0
20   Rs Aero 5 1964 Rutland Sc Alice Lucy   20 20.0
21   Scorpion 2023 Notts County SC Chloe Willars John Tailby 21 21.0
22   Laser 213140 Notts County SC Kevin Nichols   22 22.0
23   Albacore 6504 Nottingham Steve Bailey Karl Bird 23 23.0
24   Solo 5457 Notts County SC Jake Willars   24 24.0
25   Laser Radial 167587 Notts County SC Julian Lloyd   25 25.0
26 FAST Scorpion 2037 Notts County D Snutch J Wells 26 26.0
27   RS600 900 Notts County SC Alex Piggott   27 27.0
28 SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 28 28.0
29   Zenon 4974 Girton SC Marcus Shaw Tony Bleasedale 29 29.0
30   Laser 170613   Staunton Harold SC Rob Pocock   30 30.0
31   Rs Aero 7 2421 Notts County SC Paul Spiers   31 31.0
32   Supernova 1023 Notts County SC Gary Kirton   32 32.0
33   Supernova 424 Notts County SC Phil Dyne   33 33.0
34 FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James 34 34.0
35 SLOW Laser 134447 Ogston SC Mike Heap   35 35.0
36   Supernova 582 Girton SC Amie King   36 36.0
37   Topper 4.2 46124 Notts County SC Raife Piggott   37 37.0
38 SLOW Topper 4.2 45438 Notts County SC Haydon Moore   38 38.0
39   Optimist 6061 Notts County SC Cillian Dyne   39 39.0
40   Topper 4.2 46611 Notts County SC Samatha Mason   DNF 61.0

R10 - 2018-02-25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 FAST RS600 810 Notts County SC Jamie Manson   1 1.0
2 FAST Scorpion 2022 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 2 2.0
3 FAST Supernova 1165 Staunton Harold SC Corey Newton   3 3.0
4 Fast RS400 1150 Rotherham Matt Velamail Tim Brownell 4 4.0
5 SLOW 2000 2473 Notts County SC Tim Cripps Rebecca Ogden 5 5.0
6   Scorpion 2023 Notts County SC Chloe Willars John Tailby 6 6.0
7 FAST Scorpion 2037 Notts County D Snutch J Wells 7 7.0
8 SLOW Laser 209956 Staunton Harold SC Grahame Newton   8 8.0
9 FAST Phantom 1347 Staunton Harold SC Chris Biglin   9 9.0
10 SLOW Solo 5658 Ogston SC Martin Honnor   10 10.0
11   Albacore 6504 Nottingham Steve Bailey Karl Bird 11 11.0
12 SLOW RSAERO 5 2106 Ogston Roscoe Martin   12 12.0
13   Solo 5723 Girton SC Alan Bishop   13 13.0
14   RS Aero 7 2184 Notts County SC Martin Hewitt   14 14.0
15   Rs Aero 7 2421 Notts County SC Paul Spiers   15 15.0
16 Slow Laser 203004 Notts County SC Richard Mason   16 16.0
17   Miracle 3813 Staunton Harold SC Graham Watts Helen Jacks 17 17.0
18   Laser 213140 Notts County SC Kevin Nichols   18 18.0
19 SLOW Europe 403 Staunton Harold SC George Crammond   19 19.0
20   Supernova 582 Girton SC Amie King   20 20.0
21 SLOW Solo 5649 Girton SC Steve Bishop   21 21.0
22   Rs Aero 5 1964 Rutland Sc Alice Lucy   22 22.0
23   Laser 170613   Staunton Harold SC Rob Pocock   23 23.0
24   Solo 5457 Notts County SC Jake Willars   24 24.0
25   Solo 5222 Notts County SC Tony Monaghan   25 25.0
26 SLOW GP14 13949 Staunton Harold SC Peter Nugent Charles Saunders 26 26.0
27 SLOW Solo 4882 Notts County SC Brian Fisher   27 27.0
28 SLOW Laser 173520 Notts County SC Andrew Stewart   28 28.0
29   Supernova 1023 Notts County SC Gary Kirton   29 29.0
30   Zenon 4974 Girton SC Marcus Shaw Tony Bleasedale 30 30.0
31 FAST Scorpion 2001 Notts County SC Adrian Jones Malcolm James 31 31.0
32   Topper 4.2 46124 Notts County SC Raife Piggott   32 32.0
33   RS600 900 Notts County SC Alex Piggott   DNF 61.0
33 SLOW Topper 4.2 45438 Notts County SC Haydon Moore   DNS 61.0

R11 - 2018-02-25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com